
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | PASC slipper clutch, mechanically operated |
| Gear Ratios 2nd | 46:14 |
Suspension
| Front Suspension | Arched double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | Arched TTA with sway bar |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | XPS Trail King 28 x 9/11 x 14 in. |
| Rear Tire | XPS Trail King 28 x 9/11 x 14 in. |
Dimensions
| Wheelbase | 120.6 in (3,063 mm) |
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Ground Clearance | 13 in (330 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 581 lbs (1,280 kg) |
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,930 lbs (875 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start / Stop button |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED signature, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Eliminator ABS use?
A 2025 Kawasaki Eliminator ABS uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Eliminator ABS fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Eliminator ABS has the fuel capacity of 3 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
A 2025 Kawasaki Eliminator ABS has 43 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Eliminator ABS?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Cooled seats.
