
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 80.1" l x 46.7" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 use?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 cooled?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 compression ratio?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has a compression ratio of 9.1:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Cooled seats.
