
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in.travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 HONDA Trail 125 use?
A 2025 HONDA Trail 125 uses Unknown.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Push start?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Navigation?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Tow package?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Head up display?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Trail 125 have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Trail 125 is not equipped with Cooled seats.
