
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Gearbox | 3-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.2" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve use?
A 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve uses Gasoline.
What is the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve fuel capacity?
A 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve has the fuel capacity of 8 gallons.
What engine does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have?
The 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is equipped with a Longitudinally mounted parallel-twin four-stroke engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve?
The 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve has a wheelbase of 116.4.
What type of engine does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have?
The 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Push start?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
