
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Hydraulic.4-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic single disc ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 78" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 31.7 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 1 Year Limited |
What type of fuel does a 2025 Honda Talon 1000R use?
A 2025 Honda Talon 1000R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Talon 1000R have?
The 2025 Honda Talon 1000R has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Honda Talon 1000R have?
The 2025 Honda Talon 1000R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda Talon 1000R?
The 2025 Honda Talon 1000R has floorplan SXS10S2RS.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Backup camera?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Heated seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Android Auto?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Push start?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Navigation?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Leather seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Third row seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Tow package?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Head up display?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Cooled seats.
