
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double wishbone. KYB HPG with preload ajdustment |
| Rear Suspension | Multi-link mono swing arm. KYB HPG with remote reservoir 4-position compression adjustable damping and preload adjustment |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Two front wheels. 5-spoke. Deep black, machined and tinted rims |
| Front Tire | 145/60-R16 |
| Rear Tire | 205/45-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 49.6" w x 54.2" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 67.3 in (1,709 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (101 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
| Instrumentation | Digital screen. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 Honda Talon 1000R use?
A 2025 Honda Talon 1000R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Talon 1000R have?
The 2025 Honda Talon 1000R has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Honda Talon 1000R have?
The 2025 Honda Talon 1000R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda Talon 1000R?
The 2025 Honda Talon 1000R has floorplan SXS10S2RS.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Backup camera?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Heated seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Android Auto?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Push start?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Navigation?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Leather seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Third row seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Tow package?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Head up display?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Talon 1000R have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000R is not equipped with Cooled seats.
