
Drivetrain
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Brembo Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear Braking System | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 41.4" h |
| Wheelbase | 65.7 in (2 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 199 lbs (439 kg) |
| Storage Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 1,921 lbs (871 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Features | Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | 7 Display Powered by RIDE COMMAND: Rear View Camera, Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 36 months |
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 Honda Rebel 1100 use?
A 2025 Honda Rebel 1100 uses Unknown.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Push start?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Navigation?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Tow package?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Head up display?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 is not equipped with Cooled seats.
