
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-17 radial |
| Rear Tire | 160/60-17 radial |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 120.4" l x 76.1" h |
| Rake / Trail | 25° / 3.9" |
| Wheelbase | 55.9 in (1,420 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000 Trail use?
A 2025 Honda Pioneer 1000 Trail uses Gasoline.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 1000 Trail has the fuel capacity of 8 gallons.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail cooled?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail compression ratio?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Trail has a compression ratio of 10:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Cooled seats.
