
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent A-Arm |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Drum |
| Rear Braking System | Drum |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 274 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe uses Gasoline.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is equipped with a Parallel Twin engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe has a wheelbase of 80.2.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Cooled seats.
