
Drivetrain
| Clutch | Multiplate wet |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe uses Unknown.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Cooled seats.
