
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 48:14 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Shocks | KYB HPG with preload ajdustment |
| Rear Shocks | KYB HPG with remote reservoir 4-position compression adjustable damping and preload adjustment |
| Front Travel | 7.9 in (201 mm) |
| Rear Travel | 9.1 in (231 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
| Parking Brake | Single Handle Bar Mounted, Mechanical Locking |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
| Front Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 6.5 in. (406 x 165 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.6" w x 40.6" h |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Storage Capacity | 1.85 gal (7 L) |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 82 lbs (180 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Cargo Capacity | 199 lbs (438 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Other Standard: Safety Flag, Parent-Adjustable Speed Limiter, Free Online Safety Training, Safety Tether |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty | 12 / Limited |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 HONDA MONKEY ABS use?
A 2025 HONDA MONKEY ABS uses Gasoline.
What is the 2025 HONDA MONKEY ABS fuel capacity?
A 2025 HONDA MONKEY ABS has the fuel capacity of 2 gallons.
How much horsepower does a 2025 HONDA MONKEY ABS have?
A 2025 HONDA MONKEY ABS has 9 horsepower.
How much torque does a 2025 HONDA MONKEY ABS have?
A 2025 HONDA MONKEY ABS has 11 lb-ft torque.
What engine does the 2025 HONDA MONKEY ABS have?
The 2025 HONDA MONKEY ABS is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA MONKEY ABS?
The 2025 HONDA MONKEY ABS has a wheelbase of 45.
What type of engine does the 2025 HONDA MONKEY ABS have?
The 2025 HONDA MONKEY ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Backup camera?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Heated seats?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Android Auto?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Push start?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Navigation?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Leather seats?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Third row seats?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Tow package?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Head up display?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Cooled seats.
