
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | KYB telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Dual Fox® Piggyback Shocks |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 60" w x 69.4" h |
| Seat Height | 30.5 in |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,640 mm) |
| Ground Clearance | 5.9 in (150 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Speedometer, Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
What type of fuel does a 2025 Honda GROM use?
A 2025 Honda GROM uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda GROM have?
The 2025 Honda GROM has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda GROM have?
The 2025 Honda GROM is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda GROM have?
The 2025 Honda GROM is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda GROM have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda GROM have Backup camera?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda GROM have Heated seats?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda GROM have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda GROM have Android Auto?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda GROM have Bluetooth?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda GROM have Keyless entry?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda GROM have Push start?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda GROM have Navigation?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda GROM have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda GROM have Leather seats?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda GROM have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda GROM have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda GROM have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda GROM have Third row seats?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda GROM have Tow package?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda GROM have Head up display?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda GROM have Cooled seats?
No, the 2025 Honda GROM is not equipped with Cooled seats.
