
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 7.8 in (198 mm) |
| Rear Travel | 8.2 in (208 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Front Tire | 26/9-12 |
| Rear Tire | 26/11-12 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 82.8" l x 46.2" h |
| Rake / Trail | 25° / 3.9" |
| Wheelbase | 55.9 in (1,420 mm) |
| Seat Height | 31.3 in (795 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 1,627.3 lbs (738.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
What type of fuel does a 2025 Honda FourTrax Rancher use?
A 2025 Honda FourTrax Rancher uses Gasoline.
What is the 2025 Honda FourTrax Rancher fuel capacity?
A 2025 Honda FourTrax Rancher has the fuel capacity of 4 gallons.
What type of engine does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda FourTrax Rancher cooled?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda FourTrax Rancher compression ratio?
The 2025 Honda FourTrax Rancher has a compression ratio of 9.9:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is equipped with Sealed Drum rear brakes.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Backup camera?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Heated seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Android Auto?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Bluetooth?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Keyless entry?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Push start?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Navigation?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Leather seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Third row seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Tow package?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Head up display?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Cooled seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Cooled seats.
