
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | De Dion Semi Independent |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS use?
A 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS has floorplan TRX520FA7S.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Backup camera?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Heated seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Android Auto?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Push start?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Navigation?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Leather seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Third row seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Tow package?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Head up display?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Cooled seats.
