
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 56" w x 74" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 408 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
What type of fuel does a 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS use?
A 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS uses Gasoline.
What type of engine does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Backup camera?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Heated seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Android Auto?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Push start?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Navigation?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Leather seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Third row seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Tow package?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Head up display?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Cooled seats.
