
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 34.8 in |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS use?
A 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS?
The 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS has floorplan TRX520FA6S.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Backup camera?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Heated seats?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Android Auto?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Push start?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Navigation?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Leather seats?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Third row seats?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Tow package?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Head up display?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon DCT EPS is not equipped with Cooled seats.
