
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | TTA with sway bar |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 14 in. steel | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | XPS Trail Force 27 x 9/11 x 14 in. |
| Rear Tire | XPS Trail Force 27 x 9/11 x 14 in. |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.5" w x 51.1" l x 30.5" h |
| Seat Height | 21.6 in |
| Wheelbase | 90.6 in (2,301 mm) |
| Ground Clearance | 12.5 in (318 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride, 1 Gal (4 L) Rear Storage |
| Payload Capacity | 467 lbs (1,030 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Storage Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 25 lb (11.3 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 50 lb (22.7 kg) |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start / Stop button |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS-approved |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 50F use?
A 2025 Honda CRF 50F uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CRF 50F fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 50F has the fuel capacity of 1 gallons.
What transmission does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with a 49cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 50F?
The 2025 Honda CRF 50F has a wheelbase of 36.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 50F cooled?
The 2025 Honda CRF 50F is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with a Carburettor. 11 piston valve fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda CRF 50F compression ratio?
The 2025 Honda CRF 50F has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with Expanding brake (drum brake) front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Cooled seats.
