
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 110/90-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
| Wheels | Alloy wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.5" w x 51.1" l x 30.5" h |
| Seat Height | 21.6 in |
| Rake / Trail | 24° |
| Wheelbase | 53.4 in (1,357 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 6 |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.4 L) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 50F use?
A 2025 Honda CRF 50F uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2025 Honda CRF 50F fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 50F has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with a 49cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 50F?
The 2025 Honda CRF 50F has a wheelbase of 36.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 50F cooled?
The 2025 Honda CRF 50F is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with a Carburettor. 11 piston valve fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda CRF 50F compression ratio?
The 2025 Honda CRF 50F has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with Expanding brake (drum brake) front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 50F have?
The 2025 Honda CRF 50F is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 50F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 50F is not equipped with Cooled seats.
