
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Seat Height | 37.9 in |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 275 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 450X use?
A 2025 Honda CRF 450X uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 Honda CRF 450X fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 450X has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 450X have?
The 2025 Honda CRF 450X has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda CRF 450X have?
The 2025 Honda CRF 450X has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 450X have?
The 2025 Honda CRF 450X is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 450X?
The 2025 Honda CRF 450X has a wheelbase of 58.7.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 450X have?
The 2025 Honda CRF 450X is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 450X cooled?
The 2025 Honda CRF 450X is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 450X have?
The 2025 Honda CRF 450X is equipped with a Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI), 46mm downdraft throttle body fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 450X have?
The 2025 Honda CRF 450X is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2025 Honda CRF 450X compression ratio?
The 2025 Honda CRF 450X has a compression ratio of 12.1:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 450X have?
The 2025 Honda CRF 450X is equipped with Single disc. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 450X have?
The 2025 Honda CRF 450X is equipped with Single disc rear brakes.
What is the floorplan of the 2025 Honda CRF 450X?
The 2025 Honda CRF 450X has floorplan CRF450XS.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 450X have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 450X is not equipped with Cooled seats.
