
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 85.9" l x 50.5" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 37.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 450RX use?
A 2025 Honda CRF 450RX uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 Honda CRF 450RX fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 450RX has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 450RX have?
The 2025 Honda CRF 450RX has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda CRF 450RX have?
The 2025 Honda CRF 450RX has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 450RX have?
The 2025 Honda CRF 450RX is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 450RX?
The 2025 Honda CRF 450RX has a wheelbase of 58.2.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 450RX have?
The 2025 Honda CRF 450RX is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 450RX cooled?
The 2025 Honda CRF 450RX is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 450RX have?
The 2025 Honda CRF 450RX is equipped with a Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI), 44mm downdraft throttle body fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 450RX have?
The 2025 Honda CRF 450RX is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda CRF 450RX compression ratio?
The 2025 Honda CRF 450RX has a compression ratio of 13.5:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 450RX have?
The 2025 Honda CRF 450RX is equipped with Single disc. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 450RX have?
The 2025 Honda CRF 450RX is equipped with Single disc rear brakes.
What is the floorplan of the 2025 Honda CRF 450RX?
The 2025 Honda CRF 450RX has floorplan CRF450RXS.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 450RX have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 450RX is not equipped with Cooled seats.
