
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm, single shock |
| Front Travel | 12 in (305 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Wire spoked |
| Front Tire | 100/90-12 |
| Rear Tire | 120/70-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 85.9" l x 49.9" h |
| Rake / Trail | 115° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 37.8 in |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2 gal (7.57 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 249 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 450R use?
A 2025 Honda CRF 450R uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 Honda CRF 450R fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 450R has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 450R have?
The 2025 Honda CRF 450R has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda CRF 450R have?
The 2025 Honda CRF 450R has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 450R have?
The 2025 Honda CRF 450R is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 450R?
The 2025 Honda CRF 450R has a wheelbase of 58.3.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 450R have?
The 2025 Honda CRF 450R is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 450R cooled?
The 2025 Honda CRF 450R is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 450R have?
The 2025 Honda CRF 450R is equipped with a Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI), 46mm downdraft throttle body Read fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 450R have?
The 2025 Honda CRF 450R is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda CRF 450R compression ratio?
The 2025 Honda CRF 450R has a compression ratio of 13.5:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 450R have?
The 2025 Honda CRF 450R is equipped with Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 450R have?
The 2025 Honda CRF 450R is equipped with Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. rear brakes.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 450R have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 450R is not equipped with Cooled seats.
