
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Clutch | Automatic |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
| Front Shocks | SHOWA HPG piggyback 2.5 (dual-speed Compression, Dual-rate spring) |
| Rear Shocks | SHOWA HPG piggyback 2.5 (dual-speed Compression, Dual-rate spring) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 90/90-18 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.9" w x 44.8" h |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminum |
| Warranty | 12 |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 250R use?
A 2025 Honda CRF 250R uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda CRF 250R have?
The 2025 Honda CRF 250R is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 250R have?
The 2025 Honda CRF 250R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Cooled seats.
