
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 45.5" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 57.5 in (1,460 mm) |
| Seat Height | 34.8 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel |
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 250F use?
A 2025 Honda CRF 250F uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 Honda CRF 250F fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 250F has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 250F?
The 2025 Honda CRF 250F has a wheelbase of 55.9.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 250F cooled?
The 2025 Honda CRF 250F is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F is equipped with a Injection. 34mm throttle bore fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda CRF 250F compression ratio?
The 2025 Honda CRF 250F has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F is equipped with Single disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F is equipped with Single disc rear brakes.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Cooled seats.
