
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.3" w x 74.8" l x 46.1" h |
| Seat Height | 32.8 in |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 185 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 150R use?
A 2025 Honda CRF 150R uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2025 Honda CRF 150R fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 150R has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 150R have?
The 2025 Honda CRF 150R has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda CRF 150R have?
The 2025 Honda CRF 150R has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 150R have?
The 2025 Honda CRF 150R is equipped with a 150cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 150R?
The 2025 Honda CRF 150R has a wheelbase of 49.6.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 150R have?
The 2025 Honda CRF 150R is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 150R cooled?
The 2025 Honda CRF 150R is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 150R have?
The 2025 Honda CRF 150R is equipped with a Carburettor. Keihin® 32mm flat slide with Throttle Position Sensor (TPS) fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 150R have?
The 2025 Honda CRF 150R is equipped with a Kick starter.
What is the 2025 Honda CRF 150R compression ratio?
The 2025 Honda CRF 150R has a compression ratio of 11.7:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 150R have?
The 2025 Honda CRF 150R is equipped with Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 150R have?
The 2025 Honda CRF 150R is equipped with Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads rear brakes.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 150R have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 150R is not equipped with Cooled seats.
