
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.1" w x 69.7" l x 39.4" h |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Seat Height | 29.1 in |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Storage Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Cage Type | Chassis: Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 125F use?
A 2025 Honda CRF 125F uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CRF 125F fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 125F has the fuel capacity of 1 gallons.
What transmission does the 2025 Honda CRF 125F have?
The 2025 Honda CRF 125F has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 125F have?
The 2025 Honda CRF 125F is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 125F?
The 2025 Honda CRF 125F has a wheelbase of 48.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 125F have?
The 2025 Honda CRF 125F is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 125F cooled?
The 2025 Honda CRF 125F is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 125F have?
The 2025 Honda CRF 125F is equipped with a Injection. 22mm throttle bore fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 125F have?
The 2025 Honda CRF 125F is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2025 Honda CRF 125F compression ratio?
The 2025 Honda CRF 125F has a compression ratio of 9.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 125F have?
The 2025 Honda CRF 125F is equipped with Single disc. Hydraulic. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 125F have?
The 2025 Honda CRF 125F is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 125F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F is not equipped with Cooled seats.
