
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
Suspension
| Front Suspension | Arched double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | Arched TTA with external sway bar |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic single-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14 in. cast aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | XPS Swamp Force 30 x 9 / 11 x 14 in. |
| Rear Tire | XPS Swamp Force 30 x 9 / 11 x 14 in. |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Wheelbase | 83 in (2,115 mm) |
| Ground Clearance | 15 in (381 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Rake / Trail | 29° / 4.8" |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 1,746 lbs (792 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Standard: ABS Limited: ABS, Ride Modes, USB Charge Port, Cruise Control, Traction Control Limited +Tech: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition |
| Lighting | Front lighting output 140 W, LED signature, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10 A), USB port (10 A) x 2 |
| Warranty | Factory: 1 year BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) use?
A 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have?
The 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have?
The 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Cooled seats.
