
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | Chain; 13T/46T |
| Clutch | Automatic |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 31mm leading-axle fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single-shock |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | 70/100-19 |
| Rear Tire | 90/100-16 |
| Wheels | 14 in. cast-aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.7" w x 60.7" l x 36.3" h |
| Rake / Trail | 27.5° / 3.7" |
| Wheelbase | 49.4 in (1,255 mm) |
| Seat Height | 25.9 in |
| Ground Clearance | 10.3 in (262 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 43.4 x 56 x 13.4 in (110.2 x 142.2 x 34 cm) |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
| Storage Capacity | 16.9 gal (63.9 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Box Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Seating Capacity | 4 |
| Bed Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start / Stop button |
| Lighting | Front lighting output 140 W LED tail lights |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) USB Port (10-A) x 2 |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 110F use?
A 2025 Honda CRF 110F uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CRF 110F fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 110F has the fuel capacity of 1 gallons.
What transmission does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 110F?
The 2025 Honda CRF 110F has a wheelbase of 41.9.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 110F cooled?
The 2025 Honda CRF 110F is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a Injection. 19mm throttle bore fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2025 Honda CRF 110F compression ratio?
The 2025 Honda CRF 110F has a compression ratio of 9.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with Expanding brake (drum brake) front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Cooled seats.
