
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.6" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 27.4 in (696 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 813.5 lbs (369 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 110F use?
A 2025 Honda CRF 110F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Cooled seats.
