
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 12.7 in (323 mm) |
| Rear Travel | 10.1 in (256 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 30/10-14 |
| Rear Tire | 30/10-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 12.9 gal (48.8 L) |
| Seating Capacity | 6 |
Weights
| Dry Weight | 541.2 lbs (245.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | 36 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 110F use?
A 2025 Honda CRF 110F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Cooled seats.
