
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone; 7.3-inch travel |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock; 7.3-inch travel |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 83.5" l x 43.1" h |
| Seat Height | 32.8 in |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 261 lbs (575 kg) |
| Storage Capacity | 10.4 gal (39.5 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | 4 Gal (15 L) Front Dry Storage 2 Gal (8 L) Rear Storage |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Honda CBR 1000RR Base use?
A 2025 Honda CBR 1000RR Base uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CBR 1000RR Base fuel capacity?
A 2025 Honda CBR 1000RR Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What transmission does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CBR 1000RR Base?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base has a wheelbase of 55.3.
What type of engine does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CBR 1000RR Base cooled?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base is equipped with a Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 48mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda CBR 1000RR Base compression ratio?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base has a compression ratio of 13.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base is equipped with Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2025 Honda CBR 1000RR Base is equipped with Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Backup camera?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Heated seats?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Android Auto?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Push start?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Navigation?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Leather seats?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Third row seats?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Tow package?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Head up display?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CBR 1000RR Base have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Cooled seats.

