
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black and Chrome, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 57.7" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instrumentation | 10% larger speedometer and tachometer with 68% wider numbers 28% larger fuel and volt gauges with 30% wider numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Honda CB750 Hornet use?
A 2025 Honda CB750 Hornet uses Unknown.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Push start?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Navigation?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Tow package?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Head up display?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Cooled seats.
