
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single-shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 296mm discs with radial-mount four-piston calipers; ABS? |
| Rear Braking System | Single 240mm disc; ABS? |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 radial |
| Rear Tire | 160/60-17 radial |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Rake / Trail | 25° / 3.9" |
| Wheelbase | 55.9 in (1,420 mm) |
| Seat Height | 31.3 in (795 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Duration: Transferable, one year included, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda CB750 Hornet use?
A 2025 Honda CB750 Hornet uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CB750 Hornet fuel capacity?
A 2025 Honda CB750 Hornet has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2025 Honda CB750 Hornet have?
The 2025 Honda CB750 Hornet is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CB750 Hornet?
The 2025 Honda CB750 Hornet has a wheelbase of 55.9.
What type of engine does the 2025 Honda CB750 Hornet have?
The 2025 Honda CB750 Hornet is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CB750 Hornet cooled?
The 2025 Honda CB750 Hornet is cooled by Liquid-cooled.
What is the 2025 Honda CB750 Hornet compression ratio?
The 2025 Honda CB750 Hornet has a compression ratio of 11.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CB750 Hornet have?
The 2025 Honda CB750 Hornet is equipped with Dual 296mm discs with radial-mount four-piston calipers; ABS? front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CB750 Hornet have?
The 2025 Honda CB750 Hornet is equipped with Single 240mm disc; ABS? rear brakes.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Push start?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Navigation?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Tow package?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Head up display?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB750 Hornet have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB750 Hornet is not equipped with Cooled seats.
