
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gear Ratios 2nd | 45:16 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 37mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with five positions of spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Machined, Lakester cast aluminum |
| Front Tire | 110/70-R17 |
| Rear Tire | 150/60-R17 |
| Front Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 41.8" h |
| Wheelbase | 54.1 in (1,374 mm) |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Towing Capacity | 2,041 lbs (4,500 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs (167.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
What type of fuel does a 2025 Honda CB500F ABS use?
A 2025 Honda CB500F ABS uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda CB500F ABS have?
A 2025 Honda CB500F ABS has 43 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Honda CB500F ABS have?
The 2025 Honda CB500F ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CB500F ABS?
The 2025 Honda CB500F ABS has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2025 Honda CB500F ABS have?
The 2025 Honda CB500F ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Push start?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Navigation?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Tow package?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Head up display?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Cooled seats.
