
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | APTC slipper and self-servo wet multiplate clutch with control cable |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm upside-down forks |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable monoshock. Aluminium double-sided swingarm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Monobloc Brembo M4-32 callipers, 4-pistons, axiial pump with ABS as standard |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS as standard equipment |
Tires
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 47" h |
| Rake / Trail | 24.3° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 397.9 lbs (180.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | LCD display |
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
What type of fuel does a 2025 Honda CB 500F ABS use?
A 2025 Honda CB 500F ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda CB 500F ABS have?
The 2025 Honda CB 500F ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CB 500F ABS have?
The 2025 Honda CB 500F ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CB 500F ABS have?
The 2025 Honda CB 500F ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda CB 500F ABS?
The 2025 Honda CB 500F ABS has floorplan CB500FAS.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Push start?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Navigation?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Tow package?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Head up display?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB 500F ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB 500F ABS is not equipped with Cooled seats.
