
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | De Dion Semi Independent |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES use?
A 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES uses Unknown.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Backup camera?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Heated seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Android Auto?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Push start?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Navigation?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Leather seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Third row seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Tow package?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Head up display?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Cooled seats.
