
Drivetrain
| Transmission | 6-Speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT use?
A 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have?
The 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have?
The 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have?
The 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT?
The 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT has floorplan CRF1100L4DS.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Backup camera?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Heated seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Android Auto?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Push start?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Navigation?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Leather seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Third row seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Tow package?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Head up display?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Cooled seats.

