
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 56.3" h |
| Seat Height | 26.7 in (678 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 HONDA use?
A 2025 HONDA uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 HONDA?
The 2025 HONDA has floorplan ADV160AS.
Does the 2025 HONDA have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA have Backup camera?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA have Heated seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA have Android Auto?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA have Push start?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA have Navigation?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA have Leather seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA have Third row seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA have Tow package?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA have Head up display?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Cooled seats.
