New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Automatic PVT F/N/R |
| Chain Type | Shaft |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (132 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
| Parking Brake | Dual Handle Bar Mounted, Mechanical Hand Lever |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 110/70-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 45.5" h |
| Wheelbase | 52.3 in (1,328 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Rake / Trail | 24.7° / 4" |
| Seat Height | 31.6 in (803 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.84 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 98 lbs (215 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
Weights
| Dry Weight | 316 lbs (143.3 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping adjustment; Dynamix and Ride Command Push Button Controls |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Features | Other Standard: Safety Flag, Parent-Adjustable Speed Limiter, Free Online Safety Training |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 HONDA use?
A 2025 HONDA uses Unknown.
Does the 2025 HONDA have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA have Backup camera?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA have Heated seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA have Android Auto?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA have Push start?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA have Navigation?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA have Leather seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA have Third row seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA have Tow package?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA have Head up display?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Cooled seats.
