
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | WP XACT Closed Cartridge 48 mm |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 7.9 in (201 mm) |
| Rear Travel | 9.1 in (231 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 2.5 x 19"; 3.5 x 17" |
| Front Tire | 1 |
| Rear Tire | 1 |
| Front Wheel | 1 |
| Rear Wheel | 1 |
Dimensions
| Wheelbase | 58.8 in (1,493 mm) |
| Ground Clearance | 13.5 in (343 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Seat Height | 30.9 in |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 581 lbs (1,280 kg) |
| Fuel Capacity | 2.25 gal (8.5 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start / Stop button |
| Lighting | LED headlight, LED signature, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Cage Type | Chassis: Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 HONDA use?
A 2025 HONDA uses Unknown.
Does the 2025 HONDA have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA have Backup camera?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA have Heated seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA have Android Auto?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA have Push start?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA have Navigation?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA have Leather seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA have Third row seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA have Tow package?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA have Head up display?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Cooled seats.
