New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | High-Clearance Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) *Usable Travel, 17 in (43.2 cm) Wheel Travel |
| Rear Suspension | Trailing Arm & Standard-Clearance Radius Rods with Stabilizer Bar and 22 in (55.9 cm) *Usable Travel, 20 in (50.8 cm) Wheel Travel |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore XL |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14" Cast Aluminum |
| Front Tire | 30 x 10-14; 8-Ply Wheel Size 14 x 6 |
| Rear Tire | 30 x 10-14; 8-Ply Wheel Size 14 x 7 |
| Front Wheel | Sport Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Sport Cast Black 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 44.2" h |
| Wheelbase | 125 in (3,175 mm) |
| Ground Clearance | 14.5 in (368 mm) |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Storage Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Fuel Capacity | 13 gal (49.2 L) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 2,218 lbs (1,006 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping adjustment; Dynamix and Ride Command Push Button Controls |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Lighting | Signature Animated RZR Fang Accent Lighting White LED, Low / High & Red LED Tail / Brake Lights; Interior Accent Lighting |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: DYNAMIX 2.0 Visualizer, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio (Accessory Speakers Required - Sold Separately), In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets, Polaris P.A.S.S Anti-Theft System. Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals. Digital Instrumentation: Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, DC Outlet |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 HONDA use?
A 2025 HONDA uses Unknown.
Does the 2025 HONDA have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA have Backup camera?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA have Heated seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA have Android Auto?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA have Push start?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA have Navigation?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA have Leather seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA have Third row seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA have Tow package?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA have Head up display?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Cooled seats.
