
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 72" w x 133" l x 73" h |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP use?
A 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP uses Gasoline with fuel tank capacity up to 11 gallons.
What is the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP fuel capacity?
A 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP has the fuel capacity of 11 gallons.
What drivetrain does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have?
The 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have?
The 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP cooled?
The 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have?
The 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have?
The 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is equipped with a Electric starter.
What type of front brakes does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have?
The 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is equipped with Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have?
The 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is equipped with Hydraulic Disc rear brakes.
What is the floorplan of the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP?
The 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP has floorplan Villain SX10 WP.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Automatic climate control?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Backup camera?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Heated seats?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Apple CarPlay?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Android Auto?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Bluetooth?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Keyless entry?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Push start?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Push start.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Navigation?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Leather seats?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Wireless phone charging?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Wifi hotspot?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Third row seats?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Tow package?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Head up display?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP have Cooled seats?
No, the 2024 Segway Powersports Villain SX10 WP is not equipped with Cooled seats.
