
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 82.8" l x 46.2" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 161° |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew use?
A 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew uses Unknown.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Automatic climate control?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Backup camera?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Heated seats?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Apple CarPlay?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Android Auto?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Bluetooth?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Keyless entry?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Push start?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Push start.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Navigation?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Leather seats?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Wireless phone charging?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Wifi hotspot?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Third row seats?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Tow package?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Head up display?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Cooled seats?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Cooled seats.
