
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Clutch | Wet, multi-plate type. Suzuki Clutch Assist. |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 581 lbs (1,280 kg) |
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 500 lb. (226.8 kg) |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Electronics
| Gauges | Standard and Limited: Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp Limited +Tech: Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition |
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel |
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew use?
A 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew uses Unknown.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Automatic climate control?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Backup camera?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Heated seats?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Apple CarPlay?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Android Auto?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Bluetooth?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Keyless entry?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Push start?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Push start.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Navigation?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Leather seats?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Wireless phone charging?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Wifi hotspot?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Third row seats?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Tow package?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Head up display?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew have Cooled seats?
No, the 2024 Segway Powersports UT 10 P Crew is not equipped with Cooled seats.
