
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.6" w x 75.8" h |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 KTM XC 450 F use?
A 2024 KTM XC 450 F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM XC 450 F have?
The 2024 KTM XC 450 F has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM XC 450 F have?
The 2024 KTM XC 450 F is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC 450 F have?
The 2024 KTM XC 450 F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Push start?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Navigation?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Tow package?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Head up display?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Cooled seats.
