
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2024 KTM XC 450 F use?
A 2024 KTM XC 450 F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM XC 450 F have?
The 2024 KTM XC 450 F has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM XC 450 F have?
The 2024 KTM XC 450 F is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC 450 F have?
The 2024 KTM XC 450 F is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM XC 450 F?
The 2024 KTM XC 450 F has floorplan F8475X0.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Push start?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Navigation?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Tow package?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Head up display?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC 450 F have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC 450 F is not equipped with Cooled seats.
