
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted, telescopic fork with adjustable rebound damping and spring preload / 4.4 in. |
| Rear Suspension | Tetra-Lever with stepless rebound damping adjustment and remote spring preload adjuster / 5.4 in. |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 60" w x 74.4" h |
| Seat Height | 32.1 in |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 KTM 350 XC-F 350 use?
A 2024 KTM 350 XC-F 350 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have?
The 2024 KTM 350 XC-F 350 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have?
The 2024 KTM 350 XC-F 350 is equipped with a 350cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have?
The 2024 KTM 350 XC-F 350 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM 350 XC-F 350?
The 2024 KTM 350 XC-F 350 has floorplan F8275X0.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Backup camera?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Heated seats?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Android Auto?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Push start?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Navigation?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Leather seats?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Third row seats?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Tow package?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Head up display?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Cooled seats.
