
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Split 5-Spoke with Machined Rim |
| Front Tire | 120/70-ZR18 |
| Rear Tire | 150/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 49.9" h |
| Rake / Trail | 31.1° / 6" |
| Wheelbase | 59.3 in (506 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 3.8 in (97 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2024 KTM 350 XC-F 350 use?
A 2024 KTM 350 XC-F 350 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have?
The 2024 KTM 350 XC-F 350 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have?
The 2024 KTM 350 XC-F 350 is equipped with a 350cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have?
The 2024 KTM 350 XC-F 350 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM 350 XC-F 350?
The 2024 KTM 350 XC-F 350 has floorplan F8275X0.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Backup camera?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Heated seats?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Android Auto?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Push start?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Navigation?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Leather seats?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Third row seats?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Tow package?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Head up display?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM 350 XC-F 350 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM 350 XC-F 350 is not equipped with Cooled seats.
