
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 109° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 467.5 lbs (212.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 KTM XC-F 350 use?
A 2024 KTM XC-F 350 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM XC-F 350 have?
The 2024 KTM XC-F 350 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM XC-F 350 have?
The 2024 KTM XC-F 350 is equipped with a 350cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC-F 350 have?
The 2024 KTM XC-F 350 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM XC-F 350?
The 2024 KTM XC-F 350 has floorplan F8275X0.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Push start?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Navigation?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Tow package?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Head up display?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC-F 350 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC-F 350 is not equipped with Cooled seats.
