New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Six-speed manual with slipper clutch |
| Chain Type | O-ring-sealed chain; 14T/36T |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single 296mm disc |
| Rear Braking System | Single 240mm disc |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
| Front Wheel | Rims: 10-spoke, Deep Black, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) on F3 Limited Monolith Black Satin & Petrol Metallic |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 50.8" h |
| Wheelbase | 58.6 in (1,488 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
| Rake / Trail | 28° / 4.3" |
| Seat Height | 27.2 in (691 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 6 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.36 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Cargo Capacity | 199 lbs (439 kg) |
| Storage Capacity | 36.8 gal (139.5 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Front fenders with integrated LED lights | Cruise control | Sport windshield | Glove box with USB port | Integrated hard-side luggage | Top case with integrated passenger backrest | Driver and passenger footboards | Handlebar control module | Audio System: BRP Audio Premium 6-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Warranty | Duration: Transferable, one year included, unlimited-mileage limited warranty |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2024 KTM XC 125 use?
A 2024 KTM XC 125 uses Gas/Oil Injected.
What engine does the 2024 KTM XC 125 have?
The 2024 KTM XC 125 is equipped with a 125cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC 125 have?
The 2024 KTM XC 125 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2024 KTM XC 125 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC 125 have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC 125 have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC 125 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC 125 have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC 125 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC 125 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC 125 have Push start?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC 125 have Navigation?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC 125 have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC 125 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC 125 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC 125 have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC 125 have Tow package?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC 125 have Head up display?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC 125 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Cooled seats.
