
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 8.7 in (221 mm) |
| Rear Travel | 8.7 in (221 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-12 |
| Rear Tire | 27/11-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 46.1" h |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,671.4 lbs (758 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Front & Rear LED Accent Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 KTM SX-F 250 use?
A 2024 KTM SX-F 250 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM SX-F 250 have?
The 2024 KTM SX-F 250 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM SX-F 250 have?
The 2024 KTM SX-F 250 is equipped with a 250cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM SX-F 250 have?
The 2024 KTM SX-F 250 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Backup camera?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Heated seats?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Android Auto?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Push start?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Navigation?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Leather seats?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Third row seats?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Tow package?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Head up display?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM SX-F 250 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM SX-F 250 is not equipped with Cooled seats.
